Výlet Mohelnice, Loštice

23. 11. 2023 v 8:24 hodin

Tentokrát jsme si s našimi uživateli vyrazili do Mohelnice a Loštic. Po cestě jsme si pochutnali na kávě a zákuscích, nakoupili jsme si syrečky pro sebe i rodinu a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Jako například, že.......
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem vyrobeným z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků. Olomoucké tvarůžky jsou stolní sýr. Mají charakteristickou a nezaměnitelnou chuť a vůni způsobenou (proteolytickým) rozkladem bílkoviny sýra při zrání. Díky svým nutričním hodnotám – nízké energetické hodnotě (tzn. nízkému obsahu tuku) a obsahu plnohodnotných bílkovin a vápníku, se Olomoucké tvarůžky řadí na první místo mezi sýry.

Při výrobě Olomouckých tvarůžků se nepoužívají geneticky modifikované suroviny. Vyrábějí se bez přídavku syřidel, barviv, aromat a stabilizátorů. Obsahují alergen – tvaroh vyrobený z pasterizovaného kravského mléka. Neobsahují látky, které způsobují celiakii a jsou tedy vhodné pro bezlepkovou dietu.

Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli, kdy se poprvé objevily na jídelníčku. I nejstarší zprávy je uvádějí jako běžné jídlo, jak Kuxova zmínka z roku 1452, tak soupis pozůstalosti z Olomouce z roku 1583, kde se poprvé objevuje pojmenování tvarůžky. Olomoucké trhy, anebo olomoučtí obchodníci pak doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina se vyráběla v okolních obcích jako „selské tvarůžky“.

Na přelomu 17. a 18. století pak postupně vystupují z archivních pramenů zprávy, potvrzující pevné místo tvarůžků na dobovém jídelníčku. Např. v roce 1601 se v Hradečné u Uničova kopala studna, studnařům se platil 1 zlatý za 1 sáh do hloubky a 2 kopy tvarůžků…. apod.

Tvarůžky slavily úspěch také ve světě. Na světové výstavě ve Vídni v roce 1872 se jim dostalo velkého ocenění. Železnice pak protkaly celou Evropu a tím otevřely olomouckému tvarůžku nové trhy.
Nejstarší doložená zmínka o tvarůžcích je z Olomouce (10. ledna 1583). První fotografie výroby tvarůžků vznikla těsně před rokem 1886 v Prostějově a první fotografie v Lošticích před rokem 1900. Historickým snímkem (po roce 1909) je fotografie ze dvora domu č. p. 57 v Lošticích. Uprostřed svých zaměstnanců stojí Alois Wessels. Jeho potomci na stejné adrese jsou posledními výrobci Olomouckých tvarůžků – A. W. spol. s r. o.
Mockrát děkujeme městu Šumperk, díky jehož finanční podpoře se tento výlet mohl uskutečnit.


logo-Sumperk.png

top